Irlandia – atrakcje Zielonej Wyspy

Irlandia, mimo niewielkich rozmiarów, ma sporo do zaoferowania fanom podróżowania. Mając w planach zwiedzanie kraju Świętego Patryka warto pomyśleć jakie miejsca są najbardziej popularne a także szczególnie polecane. Przedstawione w tym felietonie atrakcje turystyczne dają wyobrażenie o tym jak różnorodnym miejscem jest Irlandia. Klify, ocean, plaże, lasy, góry, stanowią namiastkę wielu krajobrazów tutaj spotykanych. Przedstawione  zabytki Irlandii rzucą światło na bogatą historię i kulturę wyspy.
Do najciekawszych miejsc Irlandii należą klify Moheru będące widowiskową formacją skalną, słynne z wciąż tam żywego języka irlandzkiego wyspy Aran, przepiękny park narodowy Killarney wraz z nieopodal leżącym półwyspem Dingle oraz tętniąca życiem i przepełniona atrakcjami stolica Irlandii – Dublin.Dublin – stolica Irlandii
Miasto Dublin jest stolicą Republiki Irlandii i zarazem największą aglomeracją miejską na Zielonej Wyspie. Zwiedzanie Dublina to przede wszystkim szpila w samym centrum miasta, będąca pomnikiem nowego tysiąclecia. Nieopodal znajdują się muzea sztuki nowoczesnej, historii naturalnej i wiele innych. Centrum miasta to także warte polecenia destylarnia Jamesona czy browary Guinness’a. Miłośnicy spędzania czasu na łonie natury z chęcią odwiedzą największy w Europie park miejski – Phoenix Park. Wieczór oraz noc w Dublinie to coś co przynajmniej raz należy przeżyć w Temple Bar – wiecznie żywej dzielnicy barów gdzie muzyka nigdy nie milknie a czarne piwo leje się strumieniami przy akompaniamencie śmiechu i wrzasków wesołej, rudowłosej gawiedzi.
Klify Moheru, nazywane przez niektórych Moherowymi Klifami są uważane za numer jeden na liście obowiązkowych atrakcji Zielonej Wyspy. Jest to chyba najbardziej spektakularna formacja wybrzeża naszego kontynentu. Gdy człowiek staję na krawędzi klifu mającego około 214 m nad poziom Oceanu Atlanyckiego i spogląda w jego bezkresną otchłań wydaje mu się, że znalazł się na krańcu świata.
Klify Moheru leżą na zachodnim krańcu wyspy i rozpościerają się na długości 8 kilometrów, wytyczając granicę Irlandii z Oceanem Atlantyckim. W samym centralnym punkcie góruje nad krajobrazem wieża O’Brien’a. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy punkt Klifów Moheru, a krajobrazy są najbardziej widowiskowe. Do dyspozycji odwiedzających oddano centrum dla zwiedzających – visitor centre. Turyści znajdą w nim sporo informacji o  klifach, przedstawionych w czasie multimedialnej prezentacji. Dodatkowo, mieszczą się tutaj obiekty gdzie można się pożywić oraz sklepiki z suwenirami. Zainteresowani mogą  skorzystać z oferty  mieszkańców oferujących rejsy turystycznymi stateczkami i podziwiać klify od strony Atlantyku.
Wyspy Aran
Będąc na zachodzie Zielonej Wyspy, warto zwiedzić leżące na granicy zatoki Galway i Oceanu Atlantyckiego wyspy Aran ( zwane Aranami). Są one słynne ze swej geologii, zabytków oraz, do dziś żywego tam, tradycyjnego języka irlandzkiego. Arany tworzą trzy wyspy. Tamtejsza ludność zaadoptowała się do ciężkich warunków życia stając się autonomiczna i niezależna od świata zewnętrznego. Jednym z przykładów takich adaptacji stało się ”produkowanie” gleby pod uprawę m in kartofli. W tym celu nanoszono miksturę piasku i wodorostów na litą skałę.
Najbardziej popularną atrakcją turystyczną wysp Aran jest położony na Inishmore pradawny kamienny fort – Dún Aonghasa, uważany za „najokazalszy barbarzyński monument Europy”. Jest on usytuowany na brzegu klifu wznoszącego się na 100 metrów, będąc rewelacyjnym miejscem do oglądania niesamowitych krajobrazów – w bezchmurny dzień można dostrzec obiekty odległe o 120 kilometrów.
Wizytując wyspy Aran warto też zobaczyć Black Fort (kolejny kamienny fort na brzegu klifów), zamek z XIV wieku O’Brien’a. Mieści się tutaj także, najprawdopodobniej najmniejsza na świecie, świątynia – Tempull Bheanáin.
Inną atrakcją zachodu Zielonej Wyspy jest Killarney National Park  – będący bardzo widowiskową krainą gór, lasów jezior i mokradeł. Znajduje się tu najwyższe w Irlandii pasmo górskie z wierzchołkami sięgającymi ponad tysiąc metrów. Zbocza gór pokryte są gęstymi lasami, a u ich podnóży leżą przepiękne jeziora – prezentują się szczególnie okazale z licznych punków widokowych znajdujących się przy trasie biegnącej wokół parku narodowego Obecne lasy występujące na tym terenie są są tym co pozostało po pradawnej puszczy, występującej dawno temu na terenach Irlandii. Występujący tutaj las cisowy jest jednym z trzech takich w Europie. Jest to miejsce, do którego można wiele razy wracać na jednodniowe wycieczki, natomiast zwiedzanie całości zajmie z pewnością kilka dni. Do szczególnie interesujących miejsc w parku można zaliczyć wodospad o nazwie Torc, malowniczy wąwóz Dunloe, średniowieczną wieżę obronno-mieszkalną – Ross Castle, czy też pozostałości klasztoru z VII wieku ne.  położonym na wsypie Inisfallen. Najczęściej odwiedzanym miejscem w parku jest Muckross House – dziewietnasto-wieczny wiktoriański pałacyk, razem z jego imponującymi ogrodami. Park Killarney posiada trasy, którymi można poruszać się wynajętą bryczką, a po akwenach wodnych turystycznymi łódkami. istnieje możliwość wybrania się w rejs po jeziorze w wynajętej łódce.
Półwysep Dingle – piękny zakątek na zachodzie Irlandii, którego część centralna to skaliste góry a obrzeża są mieszanką piaszczystych plaż i klifów. Trasa wiodąca dookoła półwyspu dostarcza zwiedzającym sporo wrażeń, dzięki imponującym krajobrazom – po jednej stronie Atlantyk po drugiej góry. Ponadto tutejszy krajobraz obfituje w zabytki. Są to m in zabytkowe kapliczki (jak choćby kaplica Gallusa z okresu pierwszych Chrześcijan), pustelnie, forty a także kościoły. Jednym z tamtejszych kościołów jest romańska świątynia z dwunastego wieku w Kilmalkedar. Półwysep Dingle jest też często odwiedzanym miejscem przez zwolenników aktywnego wypoczynku. Miłośnicy jazdy konnej lub windsurfingu ściągają tutaj z całej wyspy.